440C rozsdamentes acél keménységi adattáblázata
Hagyjon üzenetet
Ha AISI 440C rozsdamentes acél rudakat választ késekhez, precíziós csapágyakhoz, kopásálló alkatrészekhez vagy ipari szerszámokhoz, akkor a keménység az egyik legfontosabb beszerzési jellemző. Befolyásolja a kopásállóságot, az éltartást, a megmunkálhatóságot és a deformációval szembeni ellenállást.
Az AISI 440C egy magas széntartalmú martenzites rozsdamentes acél, amely körülbelül 0,95–1,20% szenet és 16–18% krómot tartalmaz. Lágyított állapotban a keménységét általában legfeljebb körülbelül 269 HBW-ban határozzák meg a vonatkozó termékszabványok szerint. Megfelelő keményítés és megeresztés után a 440C általában elérheti az 58-60 HRC körüli értéket, néhány minősített hőkezelési körülmény pedig körülbelül 60-62 HRC-t ér el.
Mekkora az izzított 440C-os rozsdamentes acél maximális keménysége?
Az általánosan hivatkozott határérték körülbelül 269 HBW a lágyított anyagokra a vonatkozó termékspecifikációk szerint. Mielőtt ezt az értéket szerződéses elfogadási korlátként használná, ellenőrizze az irányadó szabványt és kiadást.
Ellátási állapot (hőkezelés előtt)
| Állapot | Keménység (HBW) | Keménység (HRC kb.) | Megmunkálhatóság |
| Lágyan lágyított (standard) | Kisebb vagy egyenlő, mint 269 HBW | Kisebb vagy egyenlő, mint 28 HRC | Normál megmunkálási feltételek (marás, esztergálás, fúrás) |
| Hidegen húzott / munkaedzett | ~ 280 – 320 HBW | ~ 29 – 34 HRC | Javított felületi minőség, kissé merevebb |
AISI 440C keménység vs. temperálási hőmérséklet adatlap
Tesztkörülmény: Φ25,4 mm-es (1") kerek rúd, 1038 fokon (1900° F) ausztenitizált, olajjal hűtve, 1 órán át temperálva. Adatforrás: Carpenter Technology 440C adatlap, Taylor Special Steels, West Yorkshire Steel.
| Temperálási hőmérséklet ( fok) | Temperálási hőmérséklet (F fok) | Keménység (HRC) | Keménység (HV) | Keménység (HBW) | Szakítószilárdság (MPa) | Megnyúlás (%) | Tipikus alkalmazás |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ahogy Quenched | - | 60 – 62 | 697 – 756 | 695 – 750 | - | - | Csak belső referencia, nem közvetlen kiszolgálásra |
| 150 | 300 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Precíziós csapágyak, vágóélek |
| 165 | 329 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Csapágyak |
| 180 | 356 | 57 – 59 | 578 – 631 | 575 – 630 | ~1950 | 2 – 3 | Sebészeti műszerek, precíziós tengelyek |
| 200 | 392 | 58 – 59 | 631 – 650 | 630 – 650 | ~1950 | 2 – 3 | Sebészeti műszerek, szeleptömítő felületek |
| 250 | 482 | 57 | 631 | 630 | ~1900 | 3 – 4 | Szelepburkolat, szivattyú járókerekek |
| 300 | 572 | 56 | 587 | 585 | ~1850 | 4 – 5 | Munkahengerek, bélések viselése |
| 315 | 599 | 56 – 57 | 587 – 631 | 585 – 630 | 1970 | 2 | ASTM A276 szabványos vizsgálati állapot |
| 350 | 662 | 52 – 56 | 516 – 587 | 515 – 585 | ~1700 | 5 – 7 | Nagy szilárdságú szerviz, tengelyezés |
| 425 | 800 | 56 ⚠️ | 587 | 585 | ~1600 | 6 – 8 | ⚠️ Másodlagos keményedési zóna (nem ajánlott) |
| 500 | 932 | 52 – 54 | 516 – 555 | 515 – 555 | ~1400 | 8 – 10 | Nagy ütésálló szerkezeti részek |
| 565 | 1049 | 48 – 52 | 458 – 516 | 455 – 515 | ~1200 | 10 – 12 | ⚠️ Korrózióállóság és szívósság egyszerre csökken |
| 600 | 1112 | 44 – 48 | 412 – 458 | 410 – 455 | ~1000 | 12 – 15 | Megmunkálható állapot (közel hígított) |
Keménység vs. Temperálási hőmérséklet görbe

A kioltási hőmérséklet hatása a keménységre
| Ausztenitesítő hőmérséklet (fok / F) | Áztatási idő | Quench Medium | As-Quenched keménység | Megtartott ausztenit szint |
| 1010 fok (1850 fok F) | 30-45 perc | Olaj / Vákuum levegő | 59 – 61 HRC | Alacsony (~5%) |
| 1040 fok (1900 fok F) [Normál] | 30-45 perc | Olaj / Vákuum levegő | 60 – 62 HRC | Mérsékelt (~10-15%) |
| 1070 fok (1955 fok F) | 20-30 perc | Olaj / Vákuum levegő | 58 – 60 HRC (a felesleges ausztenit miatti leesés) | High (>20%) |
| 1040 fok + mínusz (-78 fok / -108 fok F) | +2 óra mínusz | Olaj + szárazjég | 62 – 63 HRC | Nagyon alacsony (<3%) |
| 1040 fok + krio (-196 fok / -320 fok F) | +2 óra folyékony N₂ | Olaj + Folyékony N₂ | 63 – 64 HRC | elhanyagolható (<1%) |

A szakasz méretének hatása a keménységre
| Szakasz mérete | Elérhető keménység (HRC) 150 fokos hőmérsékleten | Ok |
|---|---|---|
| Φ10 – Φ25 mm | 60 – 62 | Teljesen átedzett, martenzit a teljes keresztmetszetben |
| Φ25 – Φ50 mm | 58 – 60 | A mag alul keményedni kezd |
| Φ50 – Φ75 mm | 55 – 58 | Jelentős csökkenés a mag keménységében |
| Φ75 – Φ100 mm | 52 – 56 | A magban képződő bainit/ferrit |
| >Φ100 mm | < 52 (Core) | marquening vagy austempering szükséges |

AISI 440C keménység átváltási táblázat
A vásárlók különböző keménységi egységekkel (HRC / HV / HBW / HRB) találkozhatnak az ellenőrzés során. Az alábbiakban a 440C-os tipikus keménységi értékek konverziós referenciaértéke található.
| HRC | HV (Vickers) | HBW (Brinell) | HRB | Állapot |
|---|---|---|---|---|
| 40 | 412 | 410 | 92 | Az izzított állapot felső határa |
| 45 | 470 | 468 | 97 | Tipikus hőkezelési állapot |
| 50 | 527 | 525 | - | Közepes hőmérsékletű temperált |
| 52 | 555 | 553 | - | 350 fokon edzett |
| 54 | 587 | 585 | - | 400 fokon edzett |
| 56 | 614 | 612 | - | 300-315 fokon edzett |
| 57 | 631 | 630 | - | 250 fokon edzett |
| 58 | 650 | 648 | - | 200 fokon edzett |
| 59 | 668 | 666 | - | 180 fokon edzett |
| 60 | 697 | 695 | - | 150 fokon edzett (normál) |
| 61 | 720 | 718 | - | 150 fokon edzett (magas széntartalmú tartomány) |
| 62 | 756 | 754 | - | Kioltott / Ausztenites 1038 fokon |
440C vs más fokozatok keresztkeménység összehasonlítása
| Fokozat | Acél típus | Széntartalom (%) | Max keménység (HRC) | Tipikus üzemi keménység (HRC) | Korrózióállóság | Szívósság | Tipikus alkalmazások |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 440C | Martenzites rozsdamentes acél | 0.95 – 1.20 | 60 – 62 | 58 – 60 | ★★★☆ | ★★☆ | Csapágyak, vágószerszámok, sebészeti műszerek |
| 440B | Martenzites rozsdamentes acél | 0.75 – 0.95 | 58 – 60 | 56 – 58 | ★★★★ | ★★★ | Szelepek, szivattyúk, középkategóriás evőeszközök |
| 440A | Martenzites rozsdamentes acél | 0.60 – 0.75 | 56 – 58 | 54 – 56 | ★★★★ | ★★★★ | Rögzítőelemek, tengeri alkatrészek |
| 420 | Martenzites rozsdamentes acél | 0.15 – 0.35 | 52 – 54 | 48 – 52 | ★★★★ | ★★★ | Evőeszközök, olcsó evőeszközök |
| 410 | Martenzites rozsdamentes acél | 0.15 – 0.30 | 50 – 52 | 46 – 50 | ★★★★ | ★★★★ | Turbinalapátok, szeleptestek |
| D2 | Hideg munkaszerszám-acél | 0.90 – 1.00 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Formák, sajtolóalkatrészek (száraz szerviz) |
| A2 | Hideg munkaszerszám-acél | 0.50 – 0.60 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Hideg sajtoló szerszámok, mérőeszközök |
| 316L | Ausztenites rozsdamentes acél | 0.03 – 0.08 | 25-30 (HRB) | 20–25 (HRC) | ★★★★★ | ★★★★★ | Vegyi és tengerészeti szolgáltatás |
| 17-4 PH | Csapadékkeményedés rozsdamentes acél | 0.03 – 0.09 | 44 – 46 | 36 – 44 | ★★★★ | ★★★★ | Repülés, olaj és gáz |
Kérjen árajánlatot 440C rozsdamentes acélrudakra
440C-os rozsdamentes acélrudakra van szüksége késekhez, precíziós alkatrészekhez vagy ipari kopóalkatrészekhez? Küldje el a GNEE-nek a kívánt méreteket, szállítási állapotot, célkeménységet és mennyiséget. A csapat a megrendelés feladása előtt megerősítheti a rendelkezésre álló lehetőségeket, a dokumentációt, az ellenőrzési intézkedéseket, a csomagolást és a becsült szállítást.
GYIK
K: Mi a maximális keménység 440 C-ban HRC-ben?
V: Az 1038 fokos kioltás és a 150 fokos temperálás után a 440 C elérheti a 60-62 HRC-t (körülbelül 697-756 HV). Ez a legmagasabb keménység a szabványos martenzites rozsdamentes acélok között, összehasonlítható a D2 vagy A2 szerszámacélokkal.
K: Mekkora a 440C keménysége izzított állapotban?
V: Teljes izzítás után (kemencében 845-900 fokos hűtés) a keménység körülbelül 223-255 HBW (körülbelül 20-25 HRC / 92-97 HRB). Ez az állapot megmunkálásra szolgál.
K: Miért csak 55 HRC a 440C-m a 60 HRC helyett?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), ami a mag elégtelen keményedéséhez vezet; ② A kioltási hőmérséklet túl alacsony (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 fok); vagy ④ A hűtési sebesség nem megfelelő (olajhűtés szükséges; levegőhűtés nem elegendő). Kérjük, adja meg a keresztmetszeti méreteket és a hőkezelési profilt a további hibaelhárításhoz.
K: Meghaladhatja a 440C a 62 HRC-t?
V: Nem szabványos feldolgozási körülmények között. 62 A HRC a gyakorlati határ az olajjal oltott 440 C-nál. Ha nagyobb keménységre (63+ HRC) van szükség, váltson D2 (62–64 HRC) vagy M2 gyorsacél (64–66 HRC) használatára, bár ezeknek az anyagoknak nincs korrózióállósága.
K: Van-e jelentős különbség a gyakorlati alkalmazásban a 60 HRC keménységű 440C és az 58 HRC keménység között? V: Jelentős hatással van az éltartásra (vágószerszámoknál a 60 HRC körülbelül 15–20%-kal jobb tartást biztosít, mint az 58 HRC); mérsékelt hatás a csapágyakra (körülbelül 10%-os különbség az érintkezési kifáradási élettartamban 60 HRC és 58 HRC között); és elhanyagolható hatás a szelepekre/szivattyúkra (56 HRC felett jelentéktelenek a különbségek).
K: HRC-t vagy HV-t kell használni a 440C-os keménységvizsgálathoz?
V: A HRC a standard módszer (ASTM E18), és 2 mm-nél nagyobb vastagságú alkatrészekhez alkalmas. Kisebb alkatrészekhez (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.
K: Csökken a 440C keménysége idővel a temperálás után (öregedési hatás)?
V: Ha 150-370 fok között temperálják, a 440 C keménység nagyon stabil, szobahőmérsékleten 10 év alatt 1 HRC-nél kisebb változást mutat. A 425–565 fokos temperálás azonban „késleltetett lágyuláshoz” vezethet – a keménység fokozatos, 2–4 HRC-vel történő csökkenéséhez hetek-hónapok alatt – ez az egyik oka annak, hogy ez a hőmérséklet-tartomány nem ajánlott.







