440A vs. 440B vs. 440C rozsdamentes acél: Keménység
Hagyjon üzenetet
Ha rozsdamentes acélt vásárol késekhez, vágószerszámokhoz, precíziós alkatrészekhez, szelepalkatrészekhez vagy csapágyakhoz, a megfelelő keménység kiválasztása kulcsfontosságú a termék teljesítménye és élettartama szempontjából. Az AISI 440A, 440B és 440C magas széntartalmú martenzites rozsdamentes acélok, amelyek hőkezeléssel edzhetők. Míg mindhárom minőség körülbelül 16-18% krómot tartalmaz, változó széntartalmuk befolyásolja az anyag által elérhető keménységet, kopásállóságot, szívósságot és korrózióállóságot.

Mekkora az AISI 440A keménysége?
Az AISI 440A martenzites rozsdamentes acél 0,60–0,75% széntartalommal. Szabványos vákuum-hőkezeléssel tipikus edzett keménysége HRC 55 és 58 között van. Alacsonyabb kioltási feszültséggel és kisebb deformációs kockázattal rendelkezik a 440B és 440C-hez képest. Megfelelő korrózióállóságot biztosít, ideális általános evőeszközökhöz és enyhén kopó alkatrészekhez, amelyeknek nincs szükségük extrém keménységre.
Mekkora az AISI 440B keménysége?
Az AISI 440B 0,75–0,95% szenet tartalmaz, ami magasabb, mint 440A. Megfelelő vákuum-edzés és temperálás után általában eléri a HRC 57-60-at. A magasabb széntartalom növeli a kopásállóságot, de növeli a hőkezelés torzulásának esélyét. Kiegyensúlyozott lehetőség a középkategóriás késekhez és mechanikai alkatrészekhez, enyhén korróziós teljesítményt kínálva 440 A-nál nagyobb keménységhez.


Mekkora az AISI 440C keménysége?
Az AISI 440C 0,95–1,20% széntartalmú, ami a legmagasabb a három közül. A precíziós vákuum-hőkezelés HRC 59–62-t biztosít, és szoros temperálási szabályozással érintheti a HRC 63-at. Kiváló kopásállóságot biztosít a prémium késekhez és csapágyakhoz. A fő hátrány a kioltás utáni nagy torzulási hajlam, ami lapítást és kétoldali polírozást igényel a kész késdaraboknál.
440A vs. 440B vs. 440C rozsdamentes acél: egyenértékű minőség
| Egyenértékű fokozatok | • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A • 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B • 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C |
|---|
440A vs. 440B vs. 440C rozsdamentes acél: Keménység
Az alábbi táblázat összefoglalja a három fokozatra vonatkozóan általánosan közzétett keménységi értékeket. Használja előzetes kiválasztási útmutatóként; erősítse meg az átvételi korlátokat a megrendelt termék űrlapjával, szabványával, szállítási feltételeivel és vásárlási specifikációjával.
| Ingatlan | 440A rozsdamentes acél | 440B rozsdamentes acél | 440C rozsdamentes acél |
|---|---|---|---|
| UNS megjelölés | S44002 | S44003 | S44004 |
| Széntartalom (tömeg%) | 0.60–0.75 | 0.75–0.95 | 0.95–1.20 |
| Krómtartalom (tömeg%) | 16–18 | 16–18 | 16–18 |
| Tipikus lágyított keménységi referencia | Akár körülbelül 255 HBW* | Akár körülbelül 255 HBW* | Akár körülbelül 269 HBW* |
| Hozzávetőleges maximális keménység megfelelő hőkezelés után | 56 HRC | 58 HRC | 60 HRC |
| Relatív kopásállóság | Jó | Magasabb | A három közül a legmagasabb tipikus edzett körülmények között |
| Tipikus alkalmazások | Késpengék, vágószerszámok, sebészeti műszerek | Vágószerszámok, kopásálló alkatrészek | Precíziós csapágyak, szelepalkatrészek, kopásálló vágószerszámok |

Miért nagyobb a 440C keménysége, mint a 440A és a 440B?
A fő különbség a széntartalom. A három fokozat nagyjából hasonló krómtartománnyal rendelkezik, de széntartalmuk fokozatosan 440 A-ról 440 C-ra nő.
| Fokozat | Carbon Range | Hatása a keményedésre |
|---|---|---|
| 440A | 0.60–0.75% | Támogatja a nagy keménységet, miközben általában megőrzi a jobb szívósságot és korrózióállósági egyensúlyt |
| 440B | 0.75–0.95% | 440A-nél nagyobb elérhető keménységet biztosít hasonló, megfelelő feldolgozási körülmények között |
| 440C | 0.95–1.20% | Támogatja a három fokozat közül a legmagasabb elérhető keménységet és kopásállóságot |

440A vs. 440B vs. 440C rozsdamentes acél: hőkezelés
| Hőkezelési folyamat | 440A / 440B rozsdamentes acél | 440C rozsdamentes acél |
|---|---|---|
| Teljes izzítás | 800-900 fok (1472-1652 F), a kemence hűtése körülbelül 600 fokra (1112 fok F), majd levegőhűtés | 800-850 fok (1472-1562 fok F), majd szabályozott kemencehűtés és léghűtés a hőkezelési eljárás szerint |
| Oltás (ausztenitizálás) | 1010-1050 fok (1850-1922 fok F), majd olajhűtés vagy léghűtés, a szakasz méretétől és a minősített eljárástól függően | 1010–1065 fok (1850–1949 fok F); vastagabb szakaszoknál olajos oltásra lehet szükség, a méretektől és a minősített eljárástól függően |
| Edzés | 150–370 fok (302–698 fok F) | 150–370 fok (302–698 fok F); kerülje a 425–565 fokos (797–1049 F) tartományt, ahol az adott hőkezelési ciklustól függően csökken a korrózióállóság és a szívósság |
| Indikatív keménység temperálás után | 150 fokban: körülbelül 58 HRC; 370 fokon: körülbelül 48 HRC | 150 fokon: körülbelül 60 HRC; 370 fokon: körülbelül 50 HRC |
Fontos:A fenti hőmérsékleti és keménységi értékek tájékoztató jellegűek a feldolgozásra vonatkozóan, nem pedig egyetemes elfogadási határértékek. A tényleges eredmények a pontos minőségtől, a kémiai összetételtől, a szelvény vastagságától, a kioltási módszertől, a temperálási időtől és az alkalmazandó anyagspecifikációtól függenek. A vevőknek meg kell kérniük a szállítót vagy a hőkezelő szolgáltatót, hogy erősítse meg a minősített eljárást és az elérhető keménységi tartományt a megrendelés feladása előtt.
440A vs. 440B vs. 440C rozsdamentes acél: Hogyan válasszunk?
| Alkalmazás | Ajánlott fokozat | Kulcskeménységi követelmény |
|---|---|---|
| Precíziós csapágyak (ABEC-5 és magasabb) | 440C | 60-62 HRC |
| Sebészeti műszerek / sebészeti pengék | 440C | 58–60 HRC |
| Szelep belső részei (API 6A alkalmazások) | 440B | 55–58 HRC |
| Élelmiszer-minőségű kések / konyhai kések | 440A vagy 440B | 54–58 HRC |
| Tengerészeti / vegyipari kötőelemek | 440A | Lágyított állapot vagy kisebb vagy egyenlő, mint 56 HRC, a specifikáció szerint |
| Szivattyús járókerekek / hengermű hengerek | 440B | 56–58 HRC |
| Nagy ütésű alkalmazások (kalapácsok, vésők) | 440A | 50–54 HRC, hőkezelési jóváhagyás függvényében |
Mérnöki megjegyzés:Ezek az ajánlások előzetes kiválasztási irányelvek, nem pedig egyetemes tervezési korlátok. A tényleges keménységi követelmények az alkatrészek geometriájától, a terheléstől, a hőkezeléstől és az irányadó termék- vagy iparági specifikációtól függenek. Az ABEC besorolás a csapágy méret- és futási pontosságát határozza meg, nem pedig egy univerzális 60–62 HRC keménységi követelményt. Az API 6A szelepalkatrészek és tengeri vagy vegyi kötőelemek esetében ellenőrizze a vonatkozó anyag-, keménységi-, savanyú- és korróziós követelményeket, mielőtt megadná a minőséget.
440A 440B 440C Rozsdamentes rúd Eladó
A GNEE 440A, 440B és 440C rozsdamentes acél rudakat szállít, amelyeket széles körben használnak kések, precíziós csapágyak, vágószerszámok, szelepalkatrészek és ipari kopásálló alkatrészek gyártásához. A specifikációkat az Ön projekt követelményeihez szabhatjuk, beleértve a rúd átmérőjét, hosszát, felületi minőségét, izzítási vagy hőkezelési állapotát és a kívánt keménységi szintet.
Műszaki adatok és szállítási feltételek
| Paraméter | Specifikáció Részletek |
| Alkalmazandó szabványok | ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440 |
| Szállítási állapot | • Lágyított (lágy): HBW kisebb vagy egyenlő, mint 269 (szabványos kereskedelmi feltétel a megmunkáláshoz) • Quenched & Tempered (Q+T): Egyedi keménység kérésre |
| Felületi kidolgozás | • Fekete (melegen hengerelt/kovácsolt) • Hámozott / durván esztergált • Központ nélküli talaj (polírozott) • Hidegen húzott (világos) |
| Dimenziótűrés | • Melegen hengerelt/kovácsolt: ASTM A484, DIN 7527 • Hidegen kész/őrölt: ISO h8, h9, h11 vagy egyedi |
| Minőségi tesztelés | Malom teszt tanúsítvány (EN 10204 3.1), ultrahangos teszt (SEP 1921 / ASTM A388), PMI teszt |
Elérhető termékformák és méretválaszték
| Termék űrlap | Gyártási folyamat | Mérettartomány (metrikus) | Mérettartomány (birodalmi) | Hossz |
| Kerek bár | Melegen hengerelt / kovácsolt | Átmérő. 10 mm – 450 mm | Átm. 0.39" – 17,7" | 3.000 – 6.000 mm / Egyedi |
| Kerek sáv (világos) | Hidegen húzott / hámozott / őrölt | Átm. 2 mm – 100 mm | Átm. 0.08" – 3,94" | 2.000 – 4.000 mm / Fix |
| Lapos bár / Plate bár | Melegen hengerelt / hasított / kovácsolt | Vastagság: 5 – 120 mm Szélesség: 20 – 600 mm |
Vastagság: 0,2" – 4,7" Szélesség: 0,8" – 23,6" |
2000 – 6000 mm / Egyedi |
| Square bár | Melegen hengerelt / hidegen húzott / kovácsolt | 10 × 10 mm – 200 × 200 mm | 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" | 3000 – 6000 mm |
| Hatszögletű rúd | Cold Drawn | Hatlap 6 mm – 65 mm | Hex 0,23" – 2,56" | 3000 – 4000 mm |




Kérjük, forduljon a GNEE-hez igényeivel – az acél minőségének, átmérőjének, mennyiségének és keménységi tartományának megadásával –, és mi személyre szabott árajánlatot adunk Önnek.
GYIK
K: 440A vs. 440B vs. 440C: Melyiknek a legjobb a korrózióállósága?
V: A 440A rendelkezik a legjobb korrózióállósággal, ezt követi a 440B, ahol a 440C a leggyengébb . 440C rendelkezik a legmagasabb széntartalommal; jelentős mennyiségű króm fogy a karbidok képzéséhez, így kevesebb "szabad" króm marad a mátrixban a korrózióállóság érdekében. Ezzel szemben a 440A rendelkezik a legalacsonyabb széntartalommal, így több szabad króm marad a mátrixban, és sértetlenebb passzivációs réteget eredményez, amely kiváló rozsdaállóságot biztosít.
K: 440A vs. 440B vs. 440C: Hogyan viszonyulnak egymáshoz a szívósság tekintetében?
A: 440A > 440B > 440C.
A 440A a legnagyobb szívóssággal rendelkezik; kevésbé hajlamos a repedésre vagy az élletörésre. Ütés hatására nagyobb valószínűséggel alakul ki kisebb élgördülés (deformáció), semmint törés.
A nagy mennyiségű durva króm-karbid képződése miatt a 440C a legtörékenyebb. Erős ütési körülmények között – például nagy teherbírású aprítás vagy intenzív ütési terhelés esetén – a széle viszonylag hajlamos a mikroforgácsolásra.
K: A 440-es sorozatú rozsdamentes acélok mágnesesek?
V: Igen, a 440A, 440B és 440C erősen mágneses minden körülmények között.
A martenzites rozsdamentes acélok családjába tartoznak (ellentétben az ausztenites rozsdamentes acélokkal, mint például a 304 vagy 316, amelyek nem mágnesesek). Akár lágyított állapotban (ferrites mátrix), akár kioltott állapotban (martenzites szerkezet), ferromágneses anyagok.
K: Miért javasolt gyakran a "kriogén kezelés" a 440 C-os hőkezelés során?
V: Magas szén- és ötvözettartalma miatt a 440C gyakran jelentős mennyiségű át nem alakított ausztenitet tart vissza az oltás után. Ez a maradék ausztenit a vártnál alacsonyabb keménységhez vezethet, és idővel méretinstabilitást (elhajlást vagy deformációt) okozhat. A -70 és -196 fok közötti hőmérsékleten végzett kriogén kezeléssel a visszatartott ausztenit a lehető legnagyobb mértékben martenzitté alakítható, ezáltal maximális keménység és méretstabilitás érhető el.







