AL-6XN vs. 254 SMO rozsdamentes acél: Főbb különbségek és kiválasztási útmutató
Hagyjon üzenetet
Rendkívül korrozív körülményekhez megfelelő AL-6XN vagy 254 SMO rozsdamentes acélt keres? Amikor a mérnökök és a beszerzési csapatok beszállítókat keresnek AL-6XN vagy 254 SMO rozsdamentes acél csővezetékekhez (UNS N08367, UNS S31254 vagy 6Mo szuperausztenites rozsdamentes acél), általában olyan anyagot keresnek, amely képes fenntartani a teljesítményt olyan környezetben, ahol a szabványos 304/316L nem éri el a rozsdamentes acélt.
Sok vásárló szembesül a kérdéssel:Melyik a jobb, a AL-6XN vagy a 254 SMO?
Mind a AL-6XN (UNS N08367), mind a 254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) a 6%-os molibdén (6Mo) szuperausztenites rozsdamentes acél családba tartozik. A válasz az adott alkalmazási környezettől, a hőmérséklettől, a nyomásigényektől, a korrozív közegtől és a projekt műszaki jellemzőitől függ.

Mi az a AL-6XN ötvözet?
A AL-6XN® (UNS N08367) egy 6 Mo-os szuperausztenites rozsdamentes acélötvözet, amelyet kifejezetten extrém kloridkorrózióval járó környezetekhez fejlesztettek ki. Összetétele körülbelül 20–22% krómot (Cr), 23,5–25,5% nikkelt (Ni), 6–7% molibdént (Mo) és 0,18–0,25% nitrogént (N) tartalmaz, ami körülbelül 45-ös vagy magasabb lyukképződési ekvivalens számot (PREN) eredményez. Kiválóan ellenáll a kloridos lyukkorróziónak, a réskorróziónak és a feszültségkorróziós repedéseknek, és széles körben használják tengervízrendszerekben, sótalanító üzemekben, tengeri mérnöki berendezésekben és a vegyiparban.
Mi az a 254 SMO rozsdamentes acél?
A 254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) egy szuperausztenites 6Mo rozsdamentes acél, amelyet erősen korrozív környezetekhez terveztek, ahol a 316 literes rozsdamentes acél nem nyújt megfelelő védelmet. PREN-értéke (Pitting Resistance Equivalent Number) meghaladja a 42-t. A kloridos lyukkorrózióval, réskorrózióval és tengervízkorrózióval szembeni kivételes ellenálló képessége miatt az anyag alkalmas olyan alkalmazásokra, mint a tengervíz sótalanítása, hajómérnöki, vegyipari feldolgozás, füstgáz-kéntelenítő (FGD) rendszerek és hőcserélők.


Mi a fő különbség a AL-6XN és a 254 SMO között?
A fő különbség a nikkeltartalomban van: a AL-6XN körülbelül 24% nikkelt tartalmaz, míg a 254 SMO körülbelül 18%. A AL-6XN nagyobb folyáshatárt (310 MPa vs 300 MPa), jobb magas hőmérsékletű ausztenitstabilitást, kiváló kloridfeszültség-korróziós repedésállóságot és valamivel magasabb PREn-t (~45-48 vs ~42,5-43). 254 Az SMO-nak magasabb a réztartalma (0,5-1,0% pedig általában jobb, mint 0,0%-kal csökkenti az 1,0%-ot). alacsony nikkeltartalma miatt drága.
Mi a maximális üzemi hőmérséklet AL-6XN és 254 SMO esetén?
Mindkét minőség körülbelül 300-350 fokos (570-660 °F) hőmérsékleten használható folyamatos üzemelés érdekében nem korrozív vagy enyhén korrozív körülmények között. Kloridtartalmú környezetben azonban a maximális hasznos hőmérséklet sokkal alacsonyabb - jellemzően 120-150 fok (250-300 F) alatti -, mivel a magasabb hőmérséklet felgyorsítja a klorid feszültségkorróziós repedéseket. A levegőben való oxidációval szembeni ellenállás érdekében mindkettő körülbelül 900 fokig (1650 F) használható időszakosan, de ritkán használják magas hőmérsékletű oxidációs alkalmazásokhoz. A AL-6XN magasabb nikkeltartalma valamivel jobb stabilitást biztosít magasabb hőmérsékleten.

Mely szabványok vonatkoznak a AL-6XN és a 254 SMO-ra?
A(z) AL-6XN (UNS N08367) vonatkozó szabványai közé tartozik az ASTM B688 (lemez/lap/szalag), az ASTM B675/B676 (bar), az ASTM B690 (hegesztett cső), az ASTM B691 (varrat nélküli cső) és az ASTM A240/A240M. A 254 SMO (UNS S31254) vonatkozó szabványai közé tartozik az ASTM A240/A240M (lemez/lap/szalag), az ASTM A276/A479 (bar), az ASTM A312 (varrat nélküli cső), az ASTM A358 (hegesztett cső), az ASTM A182 F44 (Európai szabvány) és az EN7 kovácsolás.
AL-6XN vs. 254 SMO rozsdamentes acél: kémiai összetétel
| Elem | AL-6XN (UNS N08367) | 254 SMO (UNS S31254) |
|---|---|---|
| szén (C) | 0,03% vagy annál kisebb | 0,02% vagy annál kisebb |
| Mangán (Mn) | 2,0% vagy annál kisebb | 1,0% vagy annál kisebb |
| Szilícium (Si) | 1,0% vagy annál kisebb | 0,8% vagy annál kisebb |
| Foszfor (P) | 0,04% vagy annál kisebb | 0,03% vagy annál kisebb |
| Kén (S) | 0,03% vagy annál kisebb | 0,01% vagy annál kisebb |
| Króm (Cr) | 20.0 – 22.0% | 19.5 – 20.5% |
| Nikkel (Ni) | 23.5 – 25.5% | 17.5 – 18.5% |
| Molibdén (Mo) | 6.0 – 7.0% | 6.0 – 6.5% |
| Réz (Cu) | 0,75% vagy annál kisebb (névlegesen ~0,4%) | 0.5 – 1.0% |
| Nitrogén (N) | 0.18 – 0.25% | 0.18 – 0.22% |
PREn képlet:Pitting ellenállás ekvivalens száma=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
AL-6XN: ~21 + 3.3×6.5 + 16×0.22 = 21 + 21.45 + 3.52 = ~45.97
254 SMO: ~20 + 3.3×6.25 + 16×0.20 = 20 + 20.625 + 3.2 = ~43.83
AL-6XN vs. 254 SMO rozsdamentes acél: mechanikai tulajdonságok
| Ingatlan (lágyított, szobahőmérsékletű) | AL-6XN (N08367) | 254 SMO (S31254) | 316L (referenciaként) | Vizsgálati módszer |
|---|---|---|---|---|
| 0,2% hozamerősség (perc) | 310 MPa (45 ksi) | 300 MPa (43 ksi) | 170 MPa (25 ksi) | ASTM E8 / EN ISO 6892 |
| Szakítószilárdság (perc) | 690 MPa (100 ksi) | 650 MPa (94 ksi) | 485 MPa (70 ksi) | ASTM E8 / EN ISO 6892 |
| Megnyúlás (perc) | 30% | 35% | 40% | ASTM E8 |
| Keménység (max.) | 100 HRB / 220 HB | 96 HRB / 210 HB | 95 HRB | ASTM E18 / E10 |
| Rugalmassági modulus | ~200 GPa | ~196 GPa | 193 GPa | - |
| Poisson-arány | ~0.30 | ~0.30 | 0.30 | - |
AL-6XN vs. 254 SMO rozsdamentes acél: Fizikai tulajdonságok
| Fizikai tulajdon | AL-6XN | 254 SMO |
|---|---|---|
| Sűrűség | 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) | 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) |
| Olvadáspont-tartomány | 1370 – 1400 fok (2500 – 2550 fok F) | 1320 – 1390 fok (2410 – 2530 fok F) |
| Hőtágulás (20-100 fok) | 15,3 × 10−6/ fok | 15,2 × 10−6/ fok |
| Hővezetőképesség (100 fok) | ~12.5 W/m·K | ~13.0 W/m·K |
| Fajlagos hőkapacitás | ~450 J/kg·K | ~450 J/kg·K |
| Elektromos ellenállás | ~0.85 μΩ·m | ~0.85 μΩ·m |
AL-6XN (N08367) vs. 254 SMO (S31254) vs. 316L: Korrózióállóság
| Paraméter | AL-6XN (N08367) | 254SMO (S31254) | 316L |
| PREN (Cr + 3.3Mo + 16N) | ~44 – 47 | ~43 | ~24 |
| CPT (kritikus pitting hőmérséklet, 3,5% NaCl) | 78 fok (172 fok F) | 50 fok (122 fok F) | ~25 fok |
| CCCT (réskorróziós hőmérséklet) | 54 fok (130 fok F) | ~35 fok (95 fok F) | ~10 fok |
| Cl-SCC ellenállás (60 fok, 6% NaCl) | Kiváló | Nagyon jó | Szegény |

A AL-6XN és a 254 SMO mágnesesek?
Nem, mind a AL-6XN, mind a 254 SMO lényegében nem mágneses lágyított állapotban, relatív mágneses permeabilitással közel 1,0 (tipikusan μr < 1,01). Ennek az az oka, hogy mindkét minőség teljesen ausztenites mikroszerkezettel (FCC kristályszerkezet) rendelkezik, amely nem mágneses. A hidegmegmunkálás némi martenzitképződést indukálhat és növelheti a mágnesességet, de mindkét minőségben elegendő nikkel és nitrogén van ahhoz, hogy a legtöbb gyártási művelet során stabil ausztenites szerkezetet tartsanak fenn.
Hogyan viszonyul a AL-6XN költsége a 254 SMO-hoz?
A AL-6XN általában 10-25%-kal drágább, mint a 254 SMO. Ennek elsődleges oka a AL-6XN magasabb nikkeltartalma (24% vs 18%), és a nikkel az egyik legdrágább ötvözőelem a rozsdamentes acélban. Mindkét típus lényegesen drágább, mint a standard 304 és 316L – a piaci feltételektől függően jellemzően 4-7-szerese a 316L költségének. Mivel mindkét minőség erősen kötődik a nikkel és a molibdén áraihoz, költségeik az árupiacon ingadoznak.
AL-6XN vs 254 SMO: Alkalmazásválasztási útmutató
| Alkalmazás | Ajánlott anyag |
|---|---|
| Tengervízi csővezetékek | AL-6XN / 254 SMO |
| Sótalanító berendezés | AL-6XN |
| FGD gázmosó rendszerek | 254 SMO |
| Vegyi feldolgozás | 254 SMO / AL-6XN |
| Tengeri hőcserélő | AL-6XN |
| Általános tengervíz felszerelés | 254 SMO |
Kiválasztás összefoglalója
• Válassza a AL-6XN opciót, ha rendszere valamivel magasabb hőmérsékleten (akár 800 F-ig) működik, vagy a kloridos feszültségrepedésekkel szembeni maximális ellenállást és a nagy tisztaságú szanitergyártást igényli.
• Válassza a 254 SMO-t, ha robusztus tengervíz/klorid védelemre van szüksége enyhe széllel bizonyos redukáló savas környezetben, vagy egy költséghatékonyabb 6Mo opcióra.
Ha megosztja működési hőmérsékletét, folyadékösszetételét (kloridok/savak) és a szükséges termékformát (cső, lemez vagy szerelvények), akkor segítek a pontos minőség és hegesztési töltőanyag kiválasztásában.
AL-6XN / 254 SMO rozsdamentes acél beszállító
A GNEE a 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) és az AL-6XN (UNS N08367) termékek teljes nyomon követhetőségét is biztosítja, beleértve a hőszám azonosítást, a kémiai összetétel jelentéseket, a mechanikai tesztelést, a PMI-ellenőrzést és a harmadik féltől származó ellenőrzési támogatást (SGS/BV/TÜV) a projekt követelményeinek megfelelően.
Ellátási képesség
| Kategória | 254SMO (UNS S31254) | AL-6XN (UNS N08367) |
|---|---|---|
| Termék űrlapok | Varrat nélküli cső, hegesztett cső, hőcserélő cső, lemez, rúd, karimák, csőszerelvények | Varrat nélküli cső, hegesztett cső, lemez, rúd, csőszerelvények |
| Alkalmazandó szabványok | ASTM A312/A213/A240/A269; EN 10216-5 | ASTM B688 / A312 / A240 / B675 |
| Anyagtanúsítás | HU 10204 3.1 / 3.2 MTC + PMI tesztelés | HU 10204 3.1 / 3.2 MTC + PMI tesztelés |
| Raktárkészlet | Rendes raktárkészlet (varrat nélküli cső: 1/2"–8"; lemez: 3–20 mm) | Főleg rendelésre kapható (Átlagos átfutási idő: 45-60 nap) |
| Szállítási idő | Készletanyagok: 7-15 nap; Egyedi gyártás: 30-45 nap | Körülbelül 45-60 nap |
| Egyedi feldolgozási szolgáltatások | Vágás, ferde vágás, csőhajlítás, pácolás és passziválás, belső polírozás | Vágás, ferde levágás, pácolás és passziválás |




Hogyan kérjünk árajánlatot?
Kérjük, adja meg az alábbi információkat, ésA GNEE 24 órán belül válaszolműszaki és kereskedelmi árajánlattal:
| Szükséges információ | Példa |
|---|---|
| Anyagminőség | 254SMO / AL-6XN |
| Termék űrlap | Varrat nélküli cső / hegesztett cső / lemez / csőszerelvények |
| Méretek | Φ114,3 × 6,02 mm / lemez 10 × 1500 × 6000 mm |
| Alkalmazandó szabvány | ASTM A312 TP31254 / ASTM B688 N08367 |
| Mennyiség | 30 Tons |
| Szolgáltatási feltételek | Tengervíz, 60 fok, áramlási sebesség 2 m/s |
| Célkikötő | Jebel Ali, Egyesült Arab Emírségek |
A pontos árajánlat biztosítása érdekében lehetőség szerint adja meg az alkalmazási környezetet, a nyomáskövetelményeket, a hőmérsékletet és a korróziós feltételeket. A GNEE a projekt igényei alapján javasolhatja a legmegfelelőbb anyagminőséget, termékspecifikációt és ellenőrzési követelményeket.









